FAQ (časté otázky)

Čo sú statické plagáty?
Jedná sa o elektrostaticky nabitú fóliu, ktorá priľahne takmer ku každému povrchu bez lepenia, či pribíjania. Dodávateľ CLINGZ® materiálov pre tlač statických plagátov pre Českú a Slovenskú republiku je spoločnosť STATICKÉ PLAKÁTY s.r.o..
Ako statické plagáty fungujú?
Materiál je (už pred potlačou) nabitý statickou elektrinou a náboj si uchová aj po prejazde tlačiarenským strojom.
Z akého materiálu sú statické plagáty a sú recyklovateľné?
Statické plagáty sú z polypropylénu a dodávajú sa na papierovej podložke. Oboje časti, podložka aj plagát, sú recyklovateľné.
Dajú sa plagáty pripevniť na plochu z oboch strán?
Statické plagáty priľahnú k povrchu potlačenou i nepotlačenou stranou. Práve preto je možné ich aplikovať z vnútornej strany výkladov alebo okna.
V akých formátoch sa Statické plagáty vyrábajú?
Štandardne tlačíme formáty rady A od najmenších A7 až po A0. Sme však pripravení vyhovieť Vaším individuálnym požiadavkám na väčšie, či neštandardné formáty. Samozrejmosťou je možnosť tvarovaného orezu. Elegantným, ekonomickým a praktickým riešením pre veľké plochy je zloženie motívu z viacerých kusov.
Môžu byť statické plagáty tiež priehľadné?
Áno, okrem klasického bieleho materiálu dodávame aj transparentné fólie, ktoré pôsobia na skle veľmi efektne. Indigo technológiou je naviac možné transparentné plagáty potlačiť taktiež na bielo (napríklad pod farebné motívy), takže farba dobre vynikne a nepresvitá.
Aký tvar môže mať statický plagát?
Statický plagát dokážeme orezať do akéhokoľvek tvaru. Zároveň je možné vyrezávať aj vnútro jeho plochy.
Môže byť statický plagát potlačený z oboch strán?
Bohužiaľ nie. Statická fólie sa nehodí na obojstrannú tlač.
Na aké povrchy statický plagát priľahne?
Statická fólia drží najlepšie na čistom a suchom povrchu. Priľahne ku sklu, kovu, drevu, plastu, tehle, omietke a mramoru. Čím hladší a čistejší je povrch, tým dlhšie a lepšie na ňom plagát bude držať. Statické plagáty nie sú vhodné k dlhodobému použitiu v exteriéri.
Akú má statický plagát životnosť?
Životnosť statického plagátu závisí na hladkosti a čistote povrchu, a počte premiestňovaní. Taktiež záleží na metóde tlače a rozmere. Obecne platí, čím väčší rozmer plagátu, tým dlhšie drží. Ofsetovou technológiou tlačené plagáty držia spoľahlivo 3-6 mesiacov.
Môžem statický plagát premiestňovať a opakovane používať?
Výhodou statických plagátov je práve ich schopnosť premiestenia bez akejkoľvek škody na povrchu i na nich samotných. Častejším premiestňovaním však môžete narušiť statickú vlastnosť materiálu. Prach z okolia a mastnota z rúk pri manipulácii znižuje postupne schopnosť priľahnutia.
Môžem na statické plagáty písať?
Áno, biele nepotlačené plagáty môžu fungovať ako flipchart. Majú hladký, lesklý povrch a pri používaní nepermanentných popisovačov ich môžete použiť aj opakovane.
Môžu byť statické plagáty použité vonku?
Statické plagáty sú primárne určené pre používanie v interiéri. Silný vietor by ich mohol strhnúť. Avšak môžu byť použité pre krátkodobú propagáciu.
Ako dlho trvá výroba statických plagátov?
Pri štandardných materiáloch a rozmeroch je čas potrebný na výrobu totožný s klasickou tlačou na papier. Obecne platí, že ofsetovou technológiou trvá výroba s dokončovacími prácami približne 10 dní a u Indigo tlače možno výrobný čas skrátiť približne o polovicu. Pokiaľ budete potrebovať zákazku rýchlejšie, pokúsime sa Vám samozrejme maximálne vyjsť v ústrety. Praktické je rezervovať výrobu dopredu, obzvlášť pokiaľ sa jedná o neštandardný formát, materiál či výrezy…
Na čo si dávať pozor pri príprave grafiky a tlačových dát?
Pri tvorbe designu statických plagátov majte prosím na pamäti, že pre ofsetovú tlač by atramentová hustota mala byť nižšia ako 220%. Tlač hustých atramentových farieb do rohu a na okraje plagátov môže spôsobiť ich krútenie. Kde je to možné, odporúčame pripraviť grafiku s nepotlačenými okrajmi. Indigo tlač znesie väčšiu hustotu farby, ale aj tu je dobré pri príprave návrhu myslieť na toto obmedzenie. Žiadne iné špeciálne pravidlá nie sú, platia štandardné pokyny pre prípravu dát: tlačové pdf v rozlíšení min. 300 DPI, orezové značky a spády 5 mm.
Ste schopný pomôcť s prípravou návrhu či dát?
Áno, radi Vám pomôžeme s úpravou dát, prípravou tlačových podkladov, alebo pro Vás spracujeme kompletný grafický návrh.
Ste schopný skompletizovať plagáty do balíkov a zaistiť distribúciu?
Áno, na základe dohody samozrejme zaisťujeme všetky služby spojené s kompletizáciou a distribúciou.
Môžu byť statické plagáty vložené ako príloha do časopisov a novín?
Áno, statické plagáty môžu byť ručne alebo strojovo vkladane do tlačovín.
Ako viem, ktorý typ materiálu a technológiu tlače zvoliť?
Pošlete nám svoj dopyt. Kalkuláciu vyhotovíme na technológiu, ktorá bude pro Vás najvhodnejšia s ohľadom na celkový náklad, počet mutácii, formát, prípadnú personalizáciu. Nezabudnite nás prosím informovať o tvarovaných orezoch, apod.
Môžem si statické plagáty tlačiť sám?
Áno, pokiaľ disponujete profesionálnou UV ofsetovou či digitálnou indigo technológiou. Obraťte sa na nás, patentovanú, statickú fóliu značky ClingZ Vám môžeme dodať taktiež nepotlačenú.